اخبار
اخبار
چالش های پیش روی صنعت خودرو ایران چیست ؟
انتشار خبر: 1396/05/16

به گزارش خبرخودرو، یک کارشناس صنعت خودرو کشور معتقد است : در صورتی که دولت با اعمال سیاست هایی شرایط تولید با کیفیت و رقابت پذیر را فراهم نماید بسیاری از مسائل کنونی صنعت خودرو حل خواهد شد.

امیر حسن کاکایی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت : بی شک با سرمایه گذاری کلان در حوزه تجهیزات نوین تولید و مواد اولیه و قطعات ورودی می توان زمینه تولید خودروی با کیفیت را فراهم نمود.

وی با اشاره به چالش هاي پيش روي صنعت خودرو ایران ، تصریح کرد : امروز صنعت خودرو با چالش هاي بسياري در بخش های مختلف من جمله مسير جهاني شدن روبرو است این در حالی است که مقابله با این چالش  دست یابی به پيشرفت در این صنعت در گرو توليد محصول رقابت پذير و با كيفيت است.

وی خاطر نشان کرد: صنعت خودروسازي براي جهاني شدن نیازمند ارتباطات جهاني در بخش هاي تجاری و بازرگانی با ساير كشورها و حرکت در مسیر نوآوري توليد است که این موضوع نیز در گرو سرمايه گذاري كلان و ایجاد بستر و زيرساخت مناسب در حوزه توليد است.

وی با اشاره به تاثیر برخی از شاخص هاي كسب و كار و کاهش رشد صنعت خودروسازي در کشور ، افزود : متاسفانه این کندی در حرکت و توسعه صنعت خودروسازي موجب افت بهره وري و عدم دستیابی به رقابت پذيري در خودروهاي داخلي شده است.

وی همچنین بر لزوم سرمایه گذاری در صنعت خودرو تاکید کرد و گفت : بايد تصميات استراتژيكي براي صنعت خودرو اتخاذ شود تا اين صنعت بر اساس ظرفيت های موجود پيشرفت نمايد.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو ، دانشگاه علم و صنعت ایران در ادامه به موضوع طراحی پلت فرم های جدید در صنعت خودرو پرداخت و اظهار داشت : به جهت عدم پاسخ گویی پلت فرم‌های قدیمی در روند ارتقاء کیفی تولیدات شرکتها، این بخش نیازمند اصلاحات اساسی و جایگزینی پلت فرم‌ها و محصولات جدید است.

کاکایی افزود : البته در دنیا زمانی که استانداردهای تولید خودرو ارتقا پیدا می‌کند و پلتفرم‌های قبلی توان پاسخگویی به خواسته استانداردهای جدید را ندارند، این خودروها از مرحله تولید خارج می‌شوند.

وی با اشاره به نقش  قراردادهای همکاری مشترک با شرکتهای خارجی در ارتقاء استانداردهای تولید خودروسازان گفت : هرچند این همکاری ها در دستیابی به توسعه تکنولوژی در صنعت خودرو کمک موثری است اما بی تردید دستیابی به دانش طراحی و تولید خودرو بدون سرمایه گذاری بر روی واحدهای تحقیق و توسعه خودروسازی محقق نمی شود.