اخبار
اخبار
افزایش قیمت برخی از خودروهای خارجی به بیش از 250 میلیون رسید!
انتشار خبر: 1396/10/02


به گزارش خبر خودرو، ایجاد محدودیت در واردات و توقف ثبت سفارش در 6 ماه اخیر موجب سوء استفاده برخی از شرکتها و نمایندگان رسمی از بازار آشفته خودروهای وارداتی شده است متاسفانه قراردادهای یکطرفه نمایندگی های رسمی خودروهای خارجی با خریداران خودروها باعث شده در ماههای اخیر بسیاری از این نمایندگی ها با وجود دریافت مبالغی از خریداران ، خودرویی به مشتریان تحویل ندهند . این جریان در حالی صورت می گیرد که برخیاز این نمایندگی ها به جهت افزایش قیمت خودروها در بازار تلاش می کنند با متقاضیان خرید صلح کرده و با ارائه مبالغی بسیار کم ، مشتریان را از دریافت خودرو منصرف کنند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با اشاره به وضعیت نابسامان خرید و فروش و قیمت در بازار وارداتی ها اظهار داشت : عدم شفافیت قانون ،ایجاد محدودیت و فقدان نظارت بر بازار موجب شده در ماههای اخیر بسیاری از مصرف کنندگان متضرر شوند.

سعید موتمنی با انتقاد از سوء استفاده برخی از نمایندگان رسمی فروش خودروهای خارجی ازبازار کنونی وارداتی ها ، افزود : برخی از شرکتها و نمایندگی های رسمی خودروهای خارجی در نیمه دوم سال 95 از متقاضیان بابت خرید خودرو پول دریافت کردند و حال با گذشت 15 تا 16 از زمان پیش خرید ، تاکنون خودرویی تحویل مشتریان ندادند و به دنبال ارائه سودهای بسیار کم در مقابل تحویل خودرو هستند این در حالی است در حالی که ثبت سفارش حدود 6 ماهه که متوقف شده است و عدم انجام تعهدات این شرکتها ارتباطی به جریان ثبت سفارش ندارد.

وی همچنین با اشاره به بازار آشفته خودروهای وارداتی گفت : قیمت خودروهای وارداتی دراین ماهها به میزان افزایش یافته که خرید و فروش در این بازار تقریبا به صفر رسیدهاست به طوری که در این بازار عمده مصرف کنندگان منتظرند که چه زمانی حباب قیمتی دربازار وارداتی ها از بین خواهد رفت.

وی بااشاره به افزایش بیش از 250 میلیون تومانی برخی از خودروهای وارداتی در بازارتصریح کرد : با توقف ثبت سفارش در 6 ماه اخیر برخی از خودروهای وارداتی افزایش غیرمنطقی را در بازار داشتند به طوری که خودرو بی ام و ایکس فور مدل 2017 که تا قبل تیرماه 390میلیون بود ، امروز به 640 میلیون در بازار رسیده است.

وی باتوجه به افزایش قیمت سایر خودروهای وارداتی در بازار اظهار داشت : هم اکنون قیمت سورنتو 235 میلیونی به 340 میلیون ، سوناتا 160 میلیونی به 197 میلیون ، النترا 138میلیونی به 180 میلیون و سراتو 137 میلیونی به 178 میلیون افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران گفت : با توقف ثبت سفارش برخی از شرکتها اقدام به انبارخودروها نموده و به تدریج خودروها را با قیمت های نجومی و مورد دلخواه به بازارعرضه می کنند.

موتمنی با اشاره به افزایش واردات خودرو در 4 ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ، افزود : تبعا آمار شرکتهایی که این خودروها را از گمرکات وارد کردند مشخصاست و مسلما بررسی اینکه چه تعداد از این خودروها را به فروش رسانده و چه تعداد راانبار کردند اقدام سختی از سوی دستگاههای نظارتی نخواهد بود.

وی باتوجه به اخباری مبنی بر باز شدن سایت ثبت سفارش طی روزهای آتی ، اظهار داشت :البته باز شدن ثبت سفارش به سرعت بر قیمت ها تاثیر نخواهد گذاشت و پیش بینی می شود تاثیر آن طی چند هفته مشخص شده و موجب ریزش قیمت وارداتی ها در بازار شود.