اخبار
اخبار
سهام خودرویی ها بر بال ایران خودرو می چرخد!
انتشار خبر: 1396/11/03


به گزارش خبر خودرو ، هفته گذشته بازار سهام شرکتهای خودرویی شاهد اتفاقات جدی نبود وتنها نوسانات دو تا سه درصدی را در سهام این گروه شاهد بودیم.

این در حالی است که در هفته گذشته نماد ایران خودرو به جهت طرح آگهی فروش بلوک 15 درصدی سهام این شرکت ، بیشترین تاثیر را بر شاخص کل داشت و عمده سهم خودرویی‌ ها را با رشد قیمت مواجه کرد.

درهمین حال در آخرین روز معاملات بورس تهران در هفته گذشته شاخص کل تا آستانه کانال99 هزار واحدی افزایش یافت به طوری که برخی از کارشناسان بازار سرمایه در هفته گذشته پیشبینی کردند در هفته جاری این شاخص می‌تواند از رقم 100 هزار واحدی عبور کند.

درهمین حال در اولین روز از هفته جاری نیز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت ایران خودرو با 37 واحد افزایش ، بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

مهدی طحانی ، تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با اشاره آخرین وضعیت سهام شرکتهای خودرویی در هفته جاری گفت : با توجه به موضوع عرضه بلوک 15.85 درصدی ایران خودرو در هفته ای اخیر این عامل موجب گردید که سهام این شرکت خودرویی در اوایل هفته جاری مورد توجه سرمایه داران قرار گیرد و قیمت هر سهم این شرکت از 300 تومان گذشته و به 310 تومان در اولین روز هفته جاری رسید.

وی گفت : در این هفته مساله دیگری که مورد توجه بازار سهام قرار گرفته ، موضوع دلار آزاد برای قطعه سازان است که باید به تدریج واردات در این بخش را با دلار آزاد صورت گیرد.

وی تاکید کرد : هر چند این مساله از سوی بازار با شک و تردید مواجه شده است اما چنانچه این اتفاق رخ دهد قطعا برای خودروسازانی که مشمول قیمت گذاری دولتی هستند اوضاع بدخواهد شد و باید دید در این شرایط شرکتهای خودرویی امکان افزایش قیمت جدید خواهند داشت و چه استراتژی جدیدی را در پیش خواهند گرفت.

وی تصریح کرد : در گروه خودرویی‌ها با توجه به انتظار برای معامله بلوک 15.85 درصدی این شرکت در دو هفته آینده و آثار مثبت ناشی این بلوک مدیریتی به قیمت پایه هر سهم 402تومان ،همچنان این سهم با اقبال خریداران حقیقی مواجه است به طوری که در حال حاضر سهام خودرویی ها بر روی بال ایران خودرو می چرخد.

به گفته این تحلیلگر بازار سرمایه در معاملات روز گذشته، با وجود اینکه معامله‌گران برای دومین روز پیاپی شاهد اوج‌ گیری بازار ارز بودند اما نماد معاملاتی شرکت ایران خودرودر محدوده مثبت معامله شد و توانست در نقش حامی در مقابل افت بیشتر شاخص بورس تهران ظاهر شود و دیگر نمادهای خودرویی، غالبا با افت قیمت به معاملات روزانه خود پایان دادند