اخبار
اخبار
موفقیت طرح نوسازی ناوگان فرسوده کشور در گرو چیست؟
انتشار خبر: 1397/02/25

به گزارش خبرخودرو، رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت کشور در خصوص طرح از رده خارجکردن خودروهای فرسوده در برابر واردات قطعات خودرو‌ تصریح کرد: بر اساس این طرح واردکنندگان قطعات خودرو ملزم خواهند شد تا در ازای واردات قطعات، درصد مشخصی از ارزش قطعات رابرای خروج خودرو فرسوده به دولت پرداخت کنند، طرح مذکور طرح بسیار خوبی است و چنانچه تصویب شود از آن حمایت خواهیم کرد.

مصطفی جودی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو اظهار داشت: این طرح هر چند به تنهایی نمی تواندجایگزین مصوبه های باطل شده باشد اما یک راه حل کارشناسانه و منطقی و قابل دسترس برای نوسازی بخشی از ناوگان خودروهای فرسوده است.

وی تاکید کرد : این طرح پس از تصویب باید از طرف مجلس لازم الاجرا شود همچنین مجلس باید بر اجرای طرح نظارت داشته باشد تا این طرح نیز به سرنوشت طرح های قبلی دچار نشود.

وی در ادامه افزود: مجموعه ای از طرح های مختلف مانند طرح جایگزینی، طرح خروج ناوگان فرسوده بدون دریافت مبلغ با حمایت دولت و از محل صرفه جویی ها و طرح الزام خودروسازان در کناریکدیگر می تواند موجب موفقیت طرح نوسازی ناوگان فرسوده کشور شود.

رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت کشور تصریح کرد: بر اساس فراخوان دولت بیش از200 مرکز اسقاط با سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور احداث شده است و در این مراکز ظرفیت اسقاط سالانه بیش از دو میلیون دستگاه خودروی فرسوده ایجاد شده است و قطعا دولت قبل از فراخوان برای فعالیت اقتصادی این سرمایه گذاران باید برنامه ریزی انجام داده باشدو تعهداتی داشته باشد.

وی با ابراز نگرانی از فعالیت مراکز اسقاط گفت : بر خلاف سایر نقاط دنیا در کشور ما خودروی فرسوده یک کالای سرمایه ای است و دولت بر برای گواهی اسقاط مبلغ 2 میلیون و 500 هزارتومان مبلغ تعیین کرده است و مراکز اسقاط علاوه بر خرید خودروی فرسوده باید این مبلغ را به صاحب خودرو نیز پرداخت نمایند.

جودی در ادامه افزود: در سال گذشته گواهی حاصل از اسقاط الزاما در واردات خودرو و شماره گذاری خودرو استفاده می شد ولی اکنون نیاز به بیش از 400 هزار گواهی به عبارتی به طورمیانگین 150 هزار دستگاه خودرو نیست و مابقی ظرفیت مراکز اسقاط خالی است از سوی دیگرچون جایگاه مصرفی برای گواهی اسقاط خودروی فرسوده وجود ندارد امکان نوسازی و خروج خودرونیز وجود ندارد لذا دولت باید محل مصرف جدید برای گواهی های اسقاط تعریف کند.

وی تصریح کرد: در سال گذشته قرار بود به ازای تولید هر خودرو با مصرف بنزین بالای 8 و8.5 لیتر در هر 100 کیلومتر یک گواهی اسقاط توسط خودروسازان ارائه شود که حدود 140هزار ظرفیت ایجاد می کرد، اما متاسفانه یک ماه بعد این مصوبه به بهانه اینکه در ازای700 هزار تومان خرید گواهی اسقاط خودروها باید گران شوند، باطل شد.

وی خاطر نشان کرد : در قانون هوای پاک برای نوسازی خودروهای فرسوده ردیف اعتباری در نظرگرفته شده است و حالا که قانون هوای پاک پس از سالها بررسی در مجلس مصوب شده است ؛6ماه است که جهت اجرا ابلاغ شده است اما اجرایی نمی شود.

رئیس انجمن صفی مراکز اسقاط و بازیافت کشور همچنین با اشاره به دشواری شرایط مراکز اسقاط یاد آور شد : متاسفانه اگر به همین منوال پیش برود چیزی جز نابودی سرمایه های موجود در مراکز اسقاط پیش بینی نمی توان کرد.