اخبار
اخبار
حضور دولت در قیمت گذاری خودرو زمینه ساز رانت است!
انتشار خبر: 1397/06/31

به گزارش خبرخودرو ، عضو هیات علمی دانشگاه علم وصنعت در خصوص طرح پیشنهاد شده شبکه کانون های تفکر ایران مبنی بر ورود خودروسازان به بازار و فروش محصولات 10 درصد زیر قیمت بازار و پرداخت مالیات از سود حاصل اظهار داشت : با اجرای این طرح، تقاضا واقعی خواهد شد و شاهد حذف دلال از بازار خودرو خواهیم بود اما در عین حال عایدی حاصل از این طرح بیش از نیاز خودروسازان است.

ابوالفضل خلخالی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو، تصریح کرد: خودروسازان باید برای سود حاصل از این طرح برنامه ارائه دهند و مطالبات زنجیره تامین را پرداخت نمایند زیرا آن هابیش از خودروسازان تحت فشار بوده اند و در صورت عدم پرداخت مطالبات، این زنجیره آسیب های جدی خواهد دید که به سادگی و در کوتاه مدت قابل ترمیم نیست.

وی در ادامه به لزوم تعهد خودروسازان به توسعه محصولاتشان تاکید کرد و افزود:خودروسازان باید متعهد شوند علاوه بر ارتقاء کیفیت، محصولات خود را با توجه به تکنولوژی های روز دنیا توسعه دهند و در این راستا با دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان تفاهم نامه های دوجانبه منعقد کنند در غیر این صورت درآمد حاصل از اجرای این طرح به هدر خواهد رفت.

وی با نادرست خواندن قیمت گذاری دستوری خودرو اظهار داشت : قیمت خودرو باید بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود، در این صورت شاهد تثبیت قیمت خودرو و خروج عوامل رانت از بازار خواهیم بود که در طولانی مدت منجر به تنظیم بازار خواهد شد زیرا درحال حاضر قیمت های مطرح شده در بازار واقعی نیست و تولیدات خودروسازان تا این حدافزایش قیمت نداشته اند.

خلخالی در ادامه خاطر نشان کرد: در صورتیکه قیمت خودرو در بازار عرضه و تقاضا تعیین شود خودروسازان باید متعهد شوند دخالتی در بازار نداشته باشند و با فعالیت های نادرست اقتصادی خود، بحران جدیدی در بازار خودرو ایجاد نکنند.

این استاد دانشگاه، حضور دولت در عرصه قیمت گذاری را زمینه ساز رانت دانست و گفت : درحالت ایده آل دولت نباید هیچگونه مداخله ای در قیمت گذاری داشته باشد زیرا افرادسود جو همواره به دنبال سوء استفاده از فرصت ها برای رسیدن به سود بیشتر هستند.

وی تاکید کرد: در صورتیکه بازار خودرو از انحصار خارج شود در شرایطی که بازار سالم است می توان قیمت گذاری خودرو را آزاد کرد همچنین برای دستیابی به بازاری رقابتی باید واردات خودرو آزاد شود و هم زمان خودروسازان داخلی نیز وارد بازار شوند ومحصولات خود را با قیمت بازار عرضه نمایند.

عضوهیات علمی دانشگاه علم و صنعت افزایش قیمت ارز را فرصت دانست و تصریح کرد : بسیاری از تولیدات زنجیره تامین وابسته به ارز است لذا نمی توان تاثیر افزایش نرخ ارز بربازار خودرو را منکر شد اما می توان به عنوان یک فرصت به این شرایط نگریست.

ابوالفضل خلخالی تصریح کرد: با افزایش نرخ ارز آورده های صنعت خودرو از صادرات افزایش خواهد یافت همچنین محدودیت واردات برخی از قطعات که در گذشته به علت نداشتن صرفه اقتصادی، وارد می شدند منجر به استفاده از توان مهندسین داخلی خواهد شد و شرکت های خودروساز می توانند با همکاری شرکت های بزرگ و دانش بنیان همان قطعات را با کیفیتهای قابل قبول مورد استفاده قرار دهند.

وی افزود: شرکت های تامین کننده قطعات ایران خودرو و سایپا می توانند به دانشگاه هااعلام کنند که در حال حاضر کدام قطعه مورد نیاز است که وارد نمی شود تا با تکیه بردانش و توان داخلی همان قطعات در داخل تولید شود.

وی به تهدید افزایش نرخ ارز هم اشاره داشت و گفت: به دلیل بی تدبیری ها و عدم تصمیمات جدی و کاربردی، در سال های اخیر شاهد پیدایش رکود تورمی و افزایش حجم نقدینگی بودیم که به بازار ارز و سکه و خودرو سرازیر شد لذا در این خصوص نمی توان راهکار عملی وجدی پیشنهاد داد.

این استاد دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد : ساختار حجیم دولت و مشکلات آن مانع ازتوجه به صنعت خودرو شده است از طرفی دولت ها به علت عملکرد محافظه کارانه ای که دارند عملا دست به اقدام جدی که در دراز مدت اثر مطلوب خود را نشان دهد نمی زنند لذا اگر دولت هیچگونه دخالتی در بازار خودرو نداشته باشد بزرگترین کمک به این بخش خواهد بود.