اخبار
اخبار
خرید خودرو دیگر صرفه اقتصادی ندارد !
انتشار خبر: 1397/07/17

به گزارش خبر خودرو، این روزها بازار خودرو حال خوشی ندارد و با رکود مواجه شده است.به اعتقاد یکی از فعالان این عرصه مردم به قیمت ها بی اعتمادند و طرح های پیش فروش باعث افزایش وحشت مردم شده است زیرا دریافته اند خودروسازان محصولی برای عرضه ندارند.

محمدی نیکخواه در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو، در خصوص وضعیت بازار خودرو اظهار داشت:بازار در رکود به سر می برد زیرا خودروها با جهش قیمتی 60 تا 200 درصدی مواجه شده اند و برای افرادی که  به دنبال حفظ ارزش سرمایه خود بودند دیگر خرید خودرو صرفه اقتصادی ندارد همچنین در شرایطی که قیمت پژو 206 از 36 میلیون به 65 میلیون تومان افزایش یافته است مصرف کنندگان نیز به ندرت اقدام به خرید خودرو می کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: طی سه ماه گذشته خودروسازان فروش فوری نداشته اند وتعهداتشان نیز به تعویق افتاده است در این شرایط سرمایه گذارانی که از قبل اقدام به خرید خودرو کرده اند این کالا را با هرقیمتی بخواهند در سایت ها عرضه می کنند لذا شاهد بالانس 15 درصدی قیمت یک مدل خودرو در سایت های مختلف هستیم که این روند مردم را به بازار بی اعتماد کرده است.

وی طرح های فروش خودروسازان را مزید بر علت دانست و گفت: خودروسازان باعث جذب نقدینگی شدند اما به گرانی ها نیز دامن زدند زیرا مردم احتمال داده اند دست خودروسازان خالی است و این روند باعث کاهش امنیت اقتصادی و افزایش قیمت ها در بازار شده است.

نیکخواه در خصوص وضعیت خودروهای خارجی و دست دوم نیز گفت: خودروهای خارجی با تفاوت قیمت250 درصدی بین بازار و نمایندگی ها عرضه می شوند لذا در این بخش نیز با رکود مواجه هستیم همچنین در بخش خودروهای دست دوم با توجه به اینکه نگهداری خودروهای بالای 10سال هزینه بر هستند معامله ای در این بخش صورت نمی گیرد همچنین عرضه خودروهای دست دوم نیز کاهش یافته است زیرا مردم قدرت تبدیل به احسنت کردن خودروی خود را از دست داده اند.

به اعتقاد وی مردم تهران در خرید خودروهای دست دوم بر خلاف شهر های دیگر وسواس دارند.

این فعال بازار خودرو قرار دادهای یک طرفه را به نفع خودروسازان و واردکنندگان دانست وگفت: پیش فروش، هشداری برای مردم بود که خودروسازان محصولی برای عرضه ندارند وباید یک سال صبر کنند تا خودروی خود را تحویل بگیرند .

وی در ادامه تصریح کرد: جریمه 1 درصدی در صورت دیرکرد و یا پرداخت سود 12 درصدی معنایی ندارد همچنین با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز خریداران نمی دانند قیمت ارز و به تبع آن قیمت خودرو سال آینده چه میزان افزایش خواهد داشت.طرح های پیش فروش نشان از عزم جدی برای تنخواه کردن نقدینگی سرگردان در دست مردم را دارد اما در عین حال به التهاب بازار نیز دامن زده است.

به اعتقاد این فعال بازار خودرو شرایط اقتصادی کشور به گونه ای است که دولت مردان واقتصاد دانان گویی از همه جا بی خبرند و هر روز تجویزی جدید ارائه می دهند.

محمدی نیکخواه در خصوص تاثیر ممنوعیت واردات خودرو در بازار اظهار داشت: در شرایطی کهقیمت ارز افزایش یافته است حتی اگر دولت واردات را ممنوع نمی کردخود به خود این روند متوقف می شد زیرا دیگر صرفه اقتصادی برای فعالان این حوزهندارد لذا در این شرایط مشاهده می کنیم واردات مایحتاج روزمره مردم نیز خود به خودمتوقف شده است.

ویدر پایان بازار خودرو ایران را غیر قابل مقایسه با هیچ یک از کشور ها دانست و گفت:بازار کشوری که ثبات اقتصادی دارد به هیچ وجه قابل مقایسه با بازار ایران نیست.درنظر بگیرید پژو 206 پیش از نوسانات نرخ ارز با مبنای دلار 4200 تومانی 36 میلیونتومان قیمت داشت لذا بر مبنای ارز قیمت کنونی این محصول نصف قیمت واقعی است اما برمبنای ریال جهش قیمتی داشته است لذا باید توجه داشت در کشوری زندگی می کنیم که باتورم 300 درصدی مواجه هستیم.