اخبار
اخبار
علل کاهش تولید موتور سیکلت در سال جاری تشریح شد
انتشار خبر: 1399/12/24

به گزارش خبرخودرو، نایب رییس هیأت مدیره سندیکای قطعه سازان موتورسیکلت کشور عامل کاهش تولید در صنعت موتورسیکلت را عدم توجه به نیاز بازار به موتورسیکلت های کار عنوان کرد.

حبیب الله محمودان در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو ضمن اشاره به عدم رشد تولید موتورسیکلت در سال جاری اظهار داشت: متاسفانه سیاست گذاری های غلط کشور بازار را به سوی موتورسیکلت های دسته دوم سوق داده است زیرا موتورسیکلت های تولیدی تکلیفی بوده و تولید کنندگان مکلف به تولید 10 درصد موتورسیکلت برقی بودند و بقیه را به صورت کاربراتوری و انژکتوری تولید کردند. همچنین ساخت موتورسیکلت های طرح اسکوتر،آفرود و لاکچری نهایتا زیر 100 هزار دستگاه بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر میزان تولید موتورسیکلت بین 100 تا 120 هزار دستگاه است در حالی که سالهای گذشته بین 800 هزار تا 1 میلیون دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید می شد. در واقع با نادیده گرفتن نیاز بازار به موتورسیکلت های کار آنها را از رده خارج کردیم و موجبات کاهش تولید را فراهم کردیم.

نایب رییس هیأت مدیره سندیکای قطعه سازان موتورسیکلت کشور افزود: به هر حال بازار راه خود را پیدا می کند اما اکنون این مسیر به سوی موتورسیکلت های دست دوم سوق پیدا کرده است. موتورسیکلت هایی که به جای اسقاط توسط نهادهای حاکمیتی فروخته شده و مجدد وارد چرخه مصرف وارد شده اند.

محمودان عنوان کرد: بازار بیش از موتورسیکلت های طرح اسکوتر و لاکچری به موتورسیکلت کار نیاز دارد در حالی که با واردات موتورسیکلت های برند و گران قیمت به تقاضای بازار و توان تولید ضربه زدیم و باید تولید موتورسیکلت های نو را جایگزین موتورسیکلت های دسته دومی که وارد چرخه مصرف شده اند می کردیم.

وی با طرح این پرسش که چرا پیکان دیگر تولید نمی شود اما پیکان وانت هنوز تولید می شود، بیان کرد: همان طور که پیکان وانت یک خودرو کار است که به منظور پیشبرد اهداف خرد و کلان اقتصادی کشور تولید شده است موتورسیکلت های کار نیز در خدمت تولید هستند و عملکردی متفاوت با سایر موتورسیکلت ها دارند. به عبارت دیگر در صنعت موتورسیکلت دقیقا همان موتورسیکلت هایی که مورد نیاز بازار بوده و توان تولید آن را نیز داشتیم سرکوب کرده ایم و با ایجاد سازمان هایی با ظاهری فریبنده و به اسم نوسازی صنعت موتورسیکلت را قربانی اهداف مجازی و تخیلی کرده ایم.

نایب رییس هیأت مدیره سندیکای قطعه سازان موتورسیکلت کشور رونق تولید موتورسیکلت را در گرو توجه به تقاضای بازار دانست و گفت: به منظور افزایش تقاضا باید کارخانجات را موظف به تولید موتورسیکلت های کار با تکنولوژی روز کنیم. در این صورت قطعا قادر به صادرات موتورسیکلت کار به تمام کشورهای متقاضی خواهیم بود اما برای صادرات موتورسیکلت های لاکچری شانس زیادی نداریم زیرا به بومی سازی و تولید صنعتی موتورسیکلت های لاکچری دست نیافته ایم و توان رقابت با چین که قادر به تولید قطعات به روز است را نخواهیم داشت.

محمودان درباره میزان تولید قطعات موتورسیکلت در کشور تشریح کرد: سال گذشته به دلیل کاهش شدید تقاضا میزان تولید کاهش یافت و قطعه سازان از کارخانجات تولید کننده موتورسیکلت قطع امید کردند و در حال حاضر تا جایی که واحدهای قطعه سازی بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند بازار خدمات پس از فروش به وجود آمده که واحدهای قطعه سازی را به نوسازی موتورسیکلت های کار مشغول کرده است.

وی با تاکید بر توسعه بازار صادراتی کشور اظهار داشت: در حال حاضر ایران به عنوان یک کشور صنعتی نیاز به فضاسازی و بازاریابی در منطقه برای کالاهای مصرفی خود دارد. هر روز شاهد صادرات کالاهای صنعتی متنوعی هستیم اما واقعیت این است که از سود حاصل از صادرات بهره نمی بریم. کشور ما به دلیل عدم برخورداری از مکانیزم صادراتی و کپی ناقصی از طرح صادراتی چینی ها(معافیت مالی شرکت های صادراتی) موفق عمل نکرده است. ضمنا باید به اینکه کشور ما مانند چین بازار یک میلیارد و 380 میلیون نفری در اختیار ندارد و فقط یک بازار 40 میلیون نفری و بدون جاذبه دارد، واقف باشیم.

نایب رییس هیأت مدیره سندیکای قطعه سازان موتورسیکلت کشور با اشاره به تشویق تولید کنندگان به صادرات اضافه کرد: می توان در قبال صادرات مشوق های وارداتی برای صادر کنندگان در نظر گرفت و فقط محصولاتی در همان کلاسه که امکان تولید آنها در داخل وجود ندارد را وارد کنیم و یا به تعبیر دیگر امتیاز واردات را باید به صادرکنندگانی داد که در همان کلاسه محصولی را صادر کرده اند. به عنوان مثال تولید کنندگانی که قطعه موتورسیکلت صادر می کنند می توانند کاربراتور که در ایران تولید نمی شود را وارد کنند.

محمودان اظهار داشت: همان طور که رقیب ما چین محصولات خود را بدون سود صادر می کند و بازار مصرف عظیم داخل خود گرو گذاشتند کشور ما نیز می تواند امتیاز واردات را گرو بگذارد و بدون سود صادر کند. قیمت موتورسیکلت در عراق قیمت تمام شده موتورسیکلت در چین است و اگر ما بخواهیم از بازار صادراتی خود سودی کسب کنیم قیمت موتورسیکلت گران تمام شده و بازار صادراتی خود را از دست خواهیم داد.

123moviesreplica rolex air king
Links:スーパーコピー 優良サイト 口コミ,スーパーコピー時計N級品,ロレックス スーパーコピー販売